Dlaczego izolacja pianą to dobry sposób na termomodernizację domu?
Autor: Radosław Sienkiewicz, publikacja: 2017-12-20
Kiedy stawiają nam wymarzony dom, robimy wszystko, by był ciepły i przytulny. Unikanie strat ciepła to oszczędność dla portfela – długoterminowa inwestycja. Izolacje pianą coraz częściej wybierane są jako rozwiązanie dla nowych budynków. Ale piany natryskowe sprawdzają się nie tylko w przypadku nowych domów. Izolacje pianą to doskonały sposób na termomodernizację starszych budynków. Oczywiście każdy przypadek jest inny. Na szczęście piana sprawdza się w różnych sytuacjach.
Termomodernizację domu z użyciem piany warto zastosować w następujących przypadkach:
- Domy, w których izolacji wymagają nieużytkowe strychy
- Wymiana wełny na pianę od wewnątrz, na poddaszu użytkowym
- Wymiana wełny na pianę od zewnątrz, czyli po demontażu dachu
Jak wygląda termomodernizacja w takim przypadku? Jest wygodna dla właściciela domu, ponieważ do środka nie trzeba wnosić ani żadnych materiałów, ani narzędzi. Wprowadza się wąż do aplikacji piany. Przez kilka godzin na zamkniętym strychu trwa aplikacja pianą. I po wszystkim! Zwykle nieużytkowe strychy są małe, do skutecznej izolacji wystarcza warstwa piany o grubości ok. 15 cm. Dlatego całkowity koszt nie jest wielki, za to korzyści dla portfela są duże.
Kiedy potrzebna jest wymiana wełny na pianę, sprawa się komplikuje. Żeby wykonać izolację pianą w sytuacji, gdy poddasze jest ocieplone wełną, trzeba wszystko rozebrać. Zwykle demontowane są płyty gipsowo-kartonowe, a profile zostają. Czyli to rozwiązanie wymaga pewnych poświęceń ze strony właściciela domu. Jednak warto, bo termomodernizacja stanowi długoterminową inwestycję.
Sytuacja podobna jak w punkcie poprzednim, jednak z tą różnicą, że izolacja pianą wykonywana jest na zewnątrz budynku. Znowu wymieniana jest wełna na pianę. Wygląda to tak, że dekarze rozbierają dach, następnie aplikuje się piankę. Dach wraca na swoje miejscu jeszcze tego samego dnia.
Realizacja izolacji tego typu jest prostsza, gdy na dachu znajduje się membrana paroprzepuszczalna, a nie pełne deskowanie. Bowiem w przypadku pełnego deskowania trzeba oderwać deski. Natomiast membranę usuwa się łatwiej, a po wykonaniu izolacji wystarczy założyć nową.
Kiedy warto zdecydować się na taką termomodernizację? Wtedy, gdy w domu nie ma strychu i nie chcemy rozbierać skosów w pokojach. Oczywiście rozebranie dachu też wymaga pewnych poświęceń ze strony właścicieli domu, ale końcowy rezultat przynosi długofalowe oszczędności.
Ogólnie mówiąc, każdy przypadek termomodernizacji jest inny. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto rozważyć wszystkie możliwości. Nie ma lepszego doradcy niż wieloletnie doświadczenie.
Opracował:
Radosław Sienkiewicz
VIZO Radosław Sienkiewicz